Сьогодні ми хочемо познайомити вас з українками, що знайшли своє покликання у винахідницько-інноваційної діяльності та стартап-підприємництві.
За даними видання Golos.Ua в 2013 році в Україні чисельність авторів об'єктів права інтелектуальної власності на підприємствах становила 17 848 осіб, кожен п'ятий з яких - жінка. Підприємства 146 використовували 11 583 раціоналізаторських пропозиції, чисельність авторів яких склала 10 137 осіб, 13% з них - жінки.
Хто ж вони, сучасні українські жінки-винахідники?
У 2005 році співробітниці Інституту біології південних морів, відділ прикладної океанології в Севастополі, кандидати біологічних наук Ганна Піркова і Людмила Ладигіна винайшли спосіб вирощування величезних устриць у Чорному морі. Устриці Crassostrea gigas родом з Тихого океану, але метод жінок-вчених допоміг адаптувати їх до Чорного моря. Суть методу в тому, що молюсків поміщають строго в певний шар води і годують дрібними водоростями. Ростуть і розмножуються устриці тільки на плоскій поверхні, тому були винайдені спеціальні пластмасові ящікі- «гнізда». На цей винахід був отриманий патент №76680 UA, "Спосіб вирощування гігантської устриці Crassostrea gigas в Чорному морі", а Ганна Піркова отримала золоту медаль Всесвітньої організації інтелектуальної власності в номінації «Жінка-винахідник року».
Доктор технічних наук кафедри товарознавства Луганського національного університету ім. Тараса Шевченка Людмила Сеногонова винайшла «цукерки для схуднення», які підвищують розумову і фізичну активність, працездатність, витривалість і загальний тонус, не викликаючи набір ваги.
Винахід пройшло випробування на олімпійській збірній України. Спортсмени підтвердили поліпшення загального стану організму і його реакції на фізичні навантаження. Розроблено 3 види цукерок «Імпульс», «Енергія спорту» та «Драйв», що відрізняються вмістом компонентів залежно від виду спорту, яким займається людина. Відомо, що до складу входять шоколад, родзинки, курага, горіхи і «спеціальна функціональна композиція», що є ключовим чинним інгредієнтом.
Останні кілька років в Україні набирає обертів стартап-рух, і жінки теж приєднуються до цього напрямку підприємництва. Анна Петрова, співзасновниця Центру підприємництва Startup Ukraine, авторка конференції з підприємництва Entrepreholic! і представник проекту StartUp Women, вважає, що в цілому жіночий стартап нічим не відрізняється від чоловічого.
Відмінності можуть бути хіба що у виборі сфер бізнесу: жінки частіше вибирають ніші, пов'язані з одягом, освітою, їжею і дітьми. З 2014 року освітній центр для підприємців Startup Ukraine проводить у Харкові майстер-класи про підприємництво, бізнес-сніданки та навчальні інтенсиви.
З 2010 року Українська рада винахідників і новаторів є учасником Всесвітньої асоціації жінок винахідників і підприємців.
З листопада 2014 Державну службу інтелектуальної власності України очолює жінка - Алла Жарінова, до цього керувала Укрпатентом.
Ось так українські жінки руйнують стереотип про те, що двигуном прогресу можуть бути тільки чоловіки.