Відповідно до Закону України «Про авторське право і суміжні права» комп'ютерна програма - набір інструкцій у вигляді слів, цифр, кодів, схем, символів чи у будь-якому іншому вигляді, виражених у формі, придатній для зчитування комп'ютером, які приводять його у дію для досягнення певної мети або результату (це поняття охоплює як операційну систему, так і прикладну програму, виражені у вихідному або об'єктному кодах).

Питання правової охорони комп'ютерної програми зазначені у главі 36 Цивільного кодексу України та Законі України «Про авторське право і суміжні права», де зокрема зазначено, що комп'ютерні програми охороняються як літературні твори. Така охорона поширюється на комп'ютерні програми незалежно від способу чи форми їх вираження.

Авторське право на комп’ютерну програму виникає внаслідок факту її створення і починає діяти від дня її створення. Авторське право діє протягом усього життя автора і 70 років після його смерті, крім випадків, передбачених діючим законодавством.

Таким чином, за національним законодавством правова охорона комп'ютерних програм здійснюється через інститут авторського права, що відповідає вимогам Бернської конвенції про охорону прав на літературні твори, приєднання до якої Україна здійснила 25 жовтня 1995 року.

Положення Бернської конвенції про охорону літературних і художніх творів, а також норми Цивільного Кодексу України (далі - ЦКУ), а саме: п. 4 ст. 433 та п.5 ст. 15 ЗУ «Про авторське право та суміжні права» визначають те, що комп'ютерні програми охороняються як літературні твори. Правова охорона на даний вид твору поширюється на всі види комп'ютерних програм, а також на операційні системи і програмні комплекси, що можуть бути виражені будь-якою мовою програмування і в будь-якій формі, включаючи вихідний текст і об'єктний код. Також варто відмітити, що до об'єктів авторського права не відносяться ідеї і принципи, які можуть лежати в основі програм, ідеї та принципи організації інтерфейсу й алгоритму, мови програмування.

Розглянемо декілька напрямків захисту прав на комп’ютерну програму:

Захист прав відповідно до положень Закону України «Про авторське право і суміжні права». Згідно ст. 50 порушенням авторського права і (або) суміжних прав, що дає підстави для захисту таких прав, у тому числі судового, є: піратство у сфері авторського права і (або) суміжних прав - опублікування, відтворення, ввезення на митну територію України, вивезення з митної території України і розповсюдження контрафактних примірників творів (у тому числі комп'ютерних програм і баз даних), фонограм, відеограм, незаконне оприлюднення програм організацій мовлення, камкординг, кардшейрінг, а також Інтернет-піратство, тобто вчинення будь-яких дій, які відповідно до цієї статті визнаються порушенням авторського права і (або) суміжних прав з використанням мережі Інтернет; ввезення на митну територію України без дозволу осіб, які мають авторське право і (або) суміжні права, примірників творів (у тому числі комп'ютерних програм і баз даних), фонограм, відеограм, програм мовлення та інше.

Даний вид захисту характерний своєю простотою та доступністю. Так авторське право виникає з моменту створення об'єкту та не потребує ніяких додаткових дій, а її реєстрація не є обов'язковою. Виникнення такої охорони не потребує перевірок, які практично не встановлюють формальностей. Для захисту авторських прав на комп'ютерну програму потрібна лише наявність презумпції авторства та охороноздатність твору. Авторське право поширюється на як на програму повністю, так і на її окремі частини. Термін дії захисту авторським правом є досить значним і зазвичай навіть перевищує термін технічної експлуатації комп'ютерної програми. Встановлення факту порушення авторського права за своєю суттю, як правило, є менш складними в контексті доведення та доказування. Законодавство України надає юридичним та фізичним особам дуже простий та прямий підхід до вирішення питань щодо порушення авторських прав передбачений вимогами Закону України «Про авторське право і суміжні права».

Однак охорона авторським правом поширюється загалом на текст коду, залишаючи незахищеним функції програмного коду. Це приводить до виникнення піратських програм або програм-клонів, які мають один і той же функціонал і які відрізняються лише на рівні окремих детальних елементів. Доведення факту порушення в даному випадку є досить складним та передбачає експертний підхід, що на сьогоднішній день є дуже затратним.

Захист прав на комп’ютерну програму відповідно до положень Закону України «Про охорону прав на винаходи і корисні моделі».

Як було зазначено, авторським правом охороняється лише форма вираження, слід зазначити, що при захисті комп'ютерної програми таким чином має значення код, а не ідея, концепція, принципи. Так, змінивши візуальне оформлення програми, але не змінюючи її суть, можна одержати зовсім новий об'єкт охорони.

Відповідно до Закон України «Про охорону прав на винаходи і корисні моделі» винахід (корисна модель) - результат інтелектуальної, творчої діяльності людини в будь-якій сфері технології. Згідно «Правил розгляду заявки на винахід та заявки на корисну модель», винахід — це технологічне (технічне) вирішення, що відповідає умовам патентоздатності, а корисна модель — нове й промислово придатне конструктивне виконання пристрою.

Згідно ч. 2 ст. 6 Закону України «Про охорону прав на винаходи і корисні моделі», ст. ст. 459, 460 Цивільного кодексу України, об'єктом винаходу, правова охорона якому надається згідно з цим Законом, може бути продукт (пристрій, речовина, штам мікроорганізму, культура клітин рослини і тварини тощо), процес (спосіб). Об'єктом корисної моделі, правова охорона якій надається згідно з цим Законом, може бути пристрій або процес (спосіб).

Згідно вимог вищезазначеного Закону не відповідає поняттю "винахід (корисна модель)", визначеному статтею 1 цього Закону, та не визнається винаходом (корисною моделлю) згідно з цим Законом, якщо виступає як самостійний об'єкт: комп'ютерна програма.

Таким чином, на нашу думку, комп’ютерна програма може бути складовою частиною винаходу (корисної моделі), яка виконує певну функцію в межах винайденого технічного рішення та може отримати правову охорону як винахід за умови, якщо вона:

  1. не є самостійним об’єктом;

  2. є результатом інтелектуальної діяльності людини;

  3. є технологічним (технічним) рішенням у будь-якій сфері технологій;

  4. відповідає умовам патентоздатності, а саме має ознаки новизни, винахідницький рівень та є промислово придатною.

Сама по собі комп’ютерна програма як така не є технічним рішенням, тому не відповідає критеріям патентоздатності, вона може отримати правову охорону у складі технічних рішень, в яких використовується. За певних обставин алгоритм роботи комп'ютерної програми може отримати охорону шляхом отримання патенту на корисну модель або винахід як спосіб (процес), але не самостійний об’єкт.

Ще одним способом захисту прав на комп’ютерну програму є охорона окремих елементів комп'ютерної програми як промислових зразків, що відрізняється від вищезазначеного способу простотою та ефективністю.

Відповідно до Закону України «Про охорону прав на промислові зразки», промисловий зразок - результат інтелектуальної, творчої діяльності людини в галузі художнього конструювання. Промисловим зразком може бути зовнішній вигляд виробу або його частини, що визначається, зокрема, лініями, контурами, кольором, формою, текстурою та/або матеріалом виробу, та/або його оздобленням. Тобто промисловий зразок визначає зовнішній вигляд виробу, в який його втілено. Наявність у зовнішньому вигляді художньо-естетичних рис є обов'язковою умовою визнання його промисловим зразком.

Промисловий зразок є охороноздатним, якщо відповідає критерію новизни та має індивідуальний характер. Враховуючи, що зовнішнім виглядом прикладних комп'ютерних програм є інтерфейс веб-сайту, мобільні додатки з їх складовими (графічними елементами, піктограмами, характеристиками), що мають художньо-естетичні риси, а сам процес його створення є результатом творчої діяльності та ґрунтується на принципах художнього конструювання, можна зробити висновок про можливість правової охорони інтерфейсу комп'ютерної програми як промислового зразка.

Застосування такого способу правової охорони доцільне, адже часто для кінцевого споживача саме зовнішній вигляд програми, її інтерфейс (дизайн), графічне оформлення користувацького шляху є тими елементами, за якими він має змогу відразу розпізнати ту чи іншу програму та правовласника, а самі компанії вкладають значні кошти у розробку дизайну інтерфейсу програм та мобільних додатків. Така додаткова охорона дасть правовласникам можливість ефективніше захищати свої права у випадку їх порушення.

Так, охоронний документ – свідоцтво, допоможе захистити сутність, функції, алгоритм, інтерфейс комп'ютерної програми, її внутрішнє наповнення. Свідоцтво дає виключне право власності на саму ідею (якщо вона відображена в істотних ознаках окремих розділів і формул винаходу) і запобігає її несанкціонованому використанню. Однак якщо автор комп'ютерної програми має намір отримати для неї патентний захист в Україні, то його комп'ютерна програма повинна пройти перевірку на відповідність умовам патентоздатності.

Захист прав на комп’ютерну програму відповідно до положень Закону України «Про охорону прав на знаки для товарів і послуг».

Зазначимо, що як торговельна марка (знак) можуть охоронятись назва комп'ютерної програми чи її окремі елементи чи модулі, назви локацій, імена персонажів (якщо мова іде про комп’ютерні ігри), назва доменного імені і таке інше. Комп'ютерна програма як об'єкт права інтелектуальної власності не обмежуються кодом, алгоритмом та інтерфейсом, а містить у собі й безліч інших елементів, які варті уваги та належної охорони.

Об'єктами правової охорони можуть бути такі знаки: словесні у вигляді слів або сполучень літер; зображувальні у вигляді графічних композицій будь-яких форм на площині; об'ємні у вигляді фігур або їх композицій у трьох вимірах; комбінації вищезазначених позначень. Такі знаки можуть бути виконані у будь-якому кольорі чи поєднанні кольорів. Крім того знак може бути звуковим, світловим, а також кольором чи поєднанням кольорів тощо.

Звуки, що застосовуються в комп'ютерній програмі, анімовані та статичні банери, відео, музичний супровід, сценарій, опис та зовнішній вигляд персонажів, наприклад, на рівні з кодом програми також охороняються авторським правом. Інноваційні апаратні рішення, в т. ч. гаджети, обладнання, за допомогою якого функціонує програма, можуть охоронятись патентами або свідоцтвами.

Законодавче визначення комп’ютерної програми є досить складним, містить багато технічних характеристик, які не зовсім зрозумілі як для пересічної особи, так і для суду, який розглядає спір відносно порушення прав на комп’ютерну програму. Однак дати нормативне визначення комп’ютерної програми без фахових знань у цій сфері неможливо, бо складно відобразити правовою термінологією певні технічні процеси.

Вважаємо, що правильним рішенням для правовласника є комплексний підхід до охорони та захисту своїх прав на комп'ютерні програми. Застосування одночасно різних інститутів права інтелектуальної власності не суперечить чинному законодавству України, підсилює рівень захищеності та дає більше можливостей для відновлення порушених прав і притягнення порушника до відповідальності. А використання, за участю відповідних фахівців у галузі права або патентних повірених, усіх можливих способів дасть біль реальний результат у конфліктних відносинах.

На печать

Надішліть повідомлення

Щоб отримати консультацію з питань про інтелектуальну власність або залишити заявку, зв'яжіться з нами.

9 + 5 =