Згідно ч. ч. 1, 2 ст. 26 Закону України "Про охорону прав на промислові зразки" будь-яке посягання на права власника зареєстрованого промислового зразка, передбачені частиною другою статті 20 цього Закону, або будь-яке посягання на права власника незареєстрованого промислового зразка, передбачені частиною дев'ятою статті 20 цього Закону, вважаються порушенням прав власника зареєстрованого або незареєстрованого промислового зразка відповідно, що тягне за собою відповідальність згідно із законодавством. На вимогу власника зареєстрованого або незареєстрованого промислового зразка таке порушення повинно бути припинено, а порушник зобов'язаний відшкодувати власнику зареєстрованого або незареєстрованого промислового зразка заподіяні збитки. Вимагати поновлення порушених прав власника зареєстрованого промислового зразка може за його згодою також особа, яка придбала ліцензію.

Промисловим зразком може бути зовнішній вигляд виробу або його частини, що визначається, зокрема, лініями, контурами, кольором, формою, текстурою та/або матеріалом виробу, та/або його оздобленням.

Захист прав на промисловий зразок здійснюється у судовому та іншому встановленому законом порядку. Юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у зв'язку з застосуванням цього Закону. Суди відповідно до їх компетенції розв'язують, зокрема, спори про: авторство на промисловий зразок; встановлення факту використання промислового зразка; встановлення власника промислового зразка; порушення прав власника промислового зразка; право попереднього користування; компенсації.

Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи (ч. ч. 1, 2 ст. 73, ч. ч.ч. 1, 3 ст. 74 ГПК України).

Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання (ч. 2 ст. 76, ч. 1 ст. 77, ч. ч. 1, 2 ст. 79 ГПК України).

За суб’єктом, який здійснює фіксацію порушення прав на промисловий зразок, можна виділити:

  • фіксацію, що проводиться особисто власник промислового зразка - власник прав інтелектуальної власності на зареєстрований промисловий зразок та/або незареєстрований промисловий зразок;

  • фіксацію, яку здійснюють треті особи (адвокати, судові експерти, патентні повірені та ін.);

  • фіксацію, яку здійснює суд.

Серед способів виявлення та фіксації порушень прав на промисловий зразок можна виділити:

  1. роздруківку інтернет – сторінки (веб-сторінки (скріншот) при належному оформленні, та визнанні в подальшому цього матеріалу як належного, допустимого та достатнього в судовому порядку, де опубліковано об’єкт, який за лініями, контурами, кольором, формою, текстурою та/або матеріалом виробу, та/або його оздобленням є схожим з зареєстрованим промисловим зразком;

  2. фіксація даних шляхом їх перенесення на відповідні носії (CD, DVD, магнітні диски, флеш-карта тощо) інформації з об’єктом, який за лініями, контурами, кольором, формою, текстурою та/або матеріалом виробу, та/або його оздобленням є схожим з зареєстрованим промисловим зразком;

  3. здійснення контрольної закупки об’єкта, який за лініями, контурами, кольором, формою, текстурою та/або матеріалом виробу, та/або його оздобленням є схожим з зареєстрованим промисловим зразком. З обов’язковим отриманням під час закупки чеків (розрахункових документів), сертифікатів якості, даних про інформацію виробника, гарантійних талонів та таке інше.

  4. протокол огляду веб-сторінки нотаріусом або посадовими особами органів місцевого самоврядування, які вчиняють нотаріальні дії, щодо об’єкта, який за лініями, контурами, кольором, формою, текстурою та/або матеріалом виробу, та/або його оздобленням є схожим з зареєстрованим промисловим зразком. Відповідно до вимог Закону України «Про нотаріат» у разі здійснення відповідними особами таких специфічних дій.

  5. отримання речових доказів, належність та допустимість таких доказів визначається у кожному конкретному випадку. Такими доказами можуть бути товари, які вироблені відповідачем, які за лініями, контурами, кольором, формою, текстурою та/або матеріалом виробу, та/або його оздобленням є схожим з зареєстрованим промисловим зразком.

  6. огляд доказів судом за місцем їх знаходження відповідно вимог процесуального законодавства, за наявності технічної можливості щодо огляду та дослідження. Письмові, речові та електронні докази, які не можна доставити до суду, оглядаються за їх місцезнаходженням. У разі необхідності, в тому числі за клопотанням учасника справи для участі в огляді доказів за їх місцезнаходженням, можуть бути залучені свідки, перекладачі, експерти, спеціалісти, а також здійснено фотографування, звуко- і відеозапис.

  7. огляд об’єкта, який за лініями, контурами, кольором, формою, текстурою та/або матеріалом виробу, та/або його оздобленням є схожим з зареєстрованим промисловим зразком адвокатом з наступним складанням протоколу відповідно до ст. 20 ЗУ «Про адвокатуру та адвокатську діяльність».

  8. інформаційні довідки, відповіді на запити отримані від компетентних органів, де відображається інформація щодо об’єкта, який за лініями, контурами, кольором, формою, текстурою та/або матеріалом виробу, та/або його оздобленням є схожим з зареєстрованим промисловим зразком.

  9. проведення експертного дослідження за експертизою дослідження відносно вирішення питання про порушення прав власника промислового зразка; визнання свідоцтва на промисловий зразок недійсним у зв’язку із порушенням прав третіх осіб; при визнанні свідоцтва на промисловий зразок недійсним у зв’язку із невідповідністю заявленого об’єкту умовам надання правової охорони (наприклад - новизні) тощо.

  10. аудіовізуальна фіксація фіксується на певному матеріальному носії (кіноплівці, магнітній плівці чи магнітному диску, компакт-диску тощо щодо об’єкта, який за лініями, контурами, кольором, формою, текстурою та/або матеріалом виробу, та/або його оздобленням є схожим з зареєстрованим промисловим зразком.

 

Суди під час розгляду справи повинні безпосередньо дослідити докази у справі: ознайомитися з письмовими та електронними доказами, висновками експертів, поясненнями учасників справи, викладеними в заявах по суті справи, показаннями свідків, оглянути речові докази. Докази, що не були предметом дослідження в судовому засіданні, не можуть бути покладені судом в основу ухваленого судового рішення.

На час подання позову, пов’язаного із захистом права власності на промисловий зразок, не існує правовстановлювального документа, що містив би в словесній формі перелік суттєвих ознак промислового зразка, на який видано свідоцтво. Відтак вирішення питань, пов’язаних з визначенням сукупності суттєвих ознак промислового зразка, представлених на зображенні виробу, внесеному до Реєстру, потребує спеціальних знань, а, отже, призначення судової експертизи.

Фіксація кожного факту порушення права власності на промисловий зразок має здійснюватися виходячи із специфіки самого об’єкта який за лініями, контурами, кольором, формою, текстурою та/або матеріалом виробу, та/або його оздобленням є схожим з зареєстрованим промисловим зразком. Тому для фіксації конкретного порушення можуть застосовуватись декілька способів фіксації.

Доказами по судовій справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких у визначеному законом порядку суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Збирання доказів здійснюється сторонами справи, у порядку, передбаченому діючим законодавством України.

Тому для належного виявлення та фіксації порушень права власності на промисловий зразок, а також правильного збору доказів бажано користуватись послугами відповідних фахівців у галузі права та відповідних профільних експертів.

Також зазначимо, що жоден доказ не має наперед встановленої сили для суду; суди мають оцінювати докази з точки зору належності, допустимості, достовірності, достатності та взаємозв’язку; всі сумніви повинні тлумачитися на користь обвинуваченого.

На печать

Надішліть повідомлення

Щоб отримати консультацію з питань про інтелектуальну власність або залишити заявку, зв'яжіться з нами.

8 + 3 =