Українські заявники, які бажають отримати патент в декількох європейських країнах, можуть подати заявки на видачу національних патентів в національні патентні відомства цих країн або заявку на видачу єдиного європейського патенту в Європейське патентне відомство (далі - ЄПВ ) . У цьому випадку реалізація їх прав здійснюється в контакті або з багатьма патентними повіреними тих країн, де вони збираються отримати свій патент, або з одним патентним повіреним ЄПВ, коли мова йде про отримання європейського патенту (далі - патенту ЄПВ ) .

Основною перевагою отримання європейського патенту є те, що для його отримання потрібно подача однієї заявки, по якій буде проведена єдина процедура експертизи та видача єдиного патенту ЄПВ . Європейський патент має таке ж правове значення, як і національні патенти країн-учасниць, а саме: Австрії, Албанії, Бельгії, Болгарії, Боснії і Герцоговини, Великобританії, Угорщини, Німеччини, Голландії, Греції, Данії, Ірландії, Ісландії, Іспанії, Італії , Кіпру, Латвії, Литви, Ліхтенштейну, Люксембургу, Македонії, Мальти, Монако, Норвегії, Польщі, Португалії, Румунії, Сан-Марино, Сербії, Словаччини, Словенії, Туреччини, Фінляндії, Франції, Хорватії, Чорногорії, Чехії, Швеції, Швейцарії , Естонії . Таким чином , до винаходу за європейським патентом надається охорона в 40 країнах, в яких проживає понад 570 млн. чоловік. Подача заявки ЄПВ дозволяє спростити процедуру патентування в європейських країнах і скоротити витрати на патентування.

Європейським патентом може бути захищене технічне рішення, яке відповідає критеріям патентоспроможності : новизні, винахідницькому рівню і промисловій придатності .

Винахід визнається новим, якщо він не є частиною рівня техніки. Під винахідницьким рівнем мається на увазі неочевидність технічного рішення, що заявляється, для фахівця з довколишніх областей техніки, а під промисловою придатністю - можливість використання винаходу в промисловості або сільському господарстві.

Європейська патентна конвенція не дає точного визначення терміна «винахід», але в ній чітко визначено перелік об'єктів, на які не може бути виданий патент на винахід. Зокрема, патенти на винахід не видаються на:

  • комп'ютерні програми;
  • методи терапевтичного або хірургічного лікування і діагностики;
  • сорти рослин і породи тварин;
  • відкриття, математичні методи і наукові теорії;
  • методи інтелектуальної та господарської діяльності, правила ігор;
  • рішення, що суперечать суспільним інтересам, принципам гуманності і моралі.

Які дії необхідно здійснити для подачі заявки на патент ЄПВ?

Це можна зробити наступним чином: 

  • шляхом подачі заявки в Укрпатент і, потім, отримавши пріоритет України, подати заявку на патент ЄПВ протягом 12 місяців від дати подання української заявки;
  • шляхом подачі міжнародної заявки PCT в Укрпатент або безпосередньо в ВОІВ (Женева, Швейцарія) і на її основі подати заявку на європейський патент протягом 30 або 31 місяця від дати пріоритету, тобто дати подачі української або міжнародної заявки.

Для подачі заявки на європейський патент необхідно здійснити переклад первинної української заявки або заявки РСТ на один з робочих мов Європейського патентного відомства ( английську, німецьку чи французьку ), який далі буде мовою діловодства за заявкою. Після отримання заявки і її розгляду Європейське патентне відомство надає звіт про пошук і здійснює публікацію заявки. За результатами пошуку заявник приймає рішення про проведення експертизи заявленого винаходу або відмовляється від подальшої процедури патентування свого винаходу.

Експертиза заявки  на винахід повинна тривати від 2-х до 5-ти років від дати подання європейської заявки. При цьому потрібно сплачувати щорічні мита за підтримку заявки в силі. Якщо експертиза завершилася успішно, то Європейське патентне відомство видає патент на винахід.

Вартість процедури отримання європейського патенту залежить від числа обраних країн, обсягу опису патенту, в тому числі від кількості незалежних пунктів формули винаходу, і в середньому становить 8000-12000 євро .

Після отримання патенту ЄПВ потрібно провести процедуру його валідації (визнання ) в кожній обраній країні . Процедура валідації включає в себе наступні стадії:

  • комплект матеріалів європейського патента після його видачі перекладається на офіційні мови відповідних патентних відомств (наприклад, литовська, французька, іспанська, німецька , шведська і т.д.),
  • призначаються патентні повірені в тих країн, де передбачається валідація європейського патенту;
  • сплачуються відповідні національні мита.

Вартість процедури валідації в одній країні (переклад патенту, призначення патентного повіреного, сплата національного мита ) становить від 420 до 2800 євро .

Якщо до видачі патенту щорічні мита за підтримку заявки сплачувалися в Европейське патентне відомство , то після видачі патенту ЄПВ щорічні збори сплачуються до відповідних національних патентних відомств (Литви, Франції, Іспанії, Німеччини, Швеції та й т.д.), де була проведена валідація європейського патенту.

Патентні повірені компанії "Инвента ":

  • Підготують матеріали заявки для патентування винаходу в Україні та подання заявки в Європейське патентне відомство;
  • Забезпечать ведення діловодства з моменту подачі заявки в Європейське патентне відомство до видачі патенту ЄПВ ;
  • Підготують кваліфіковані відповіді на запити Європейського патентного відомства;
  • Допоможуть знизити ризик отримання відмови у видачі патенту ЄПВ ;
  • Гарантують конфіденційність наданої клієнтами інформації і високу якість патентних послуг.

УВАГА! В Україні діє пільга по розміру патентних мит для винахідників - фізичних осіб, які є авторами і заявниками в заявці на винахід.

Компанія «Инвента» надає весь комплекс послуг, пов'язаних з подачею заявки ЄПВ, отриманням європейського патента на винахід та підтриманням його дії в обраних країнах.

 

На печать